Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde kadınlar Biga Şehir Parkı'nda buluştular. Biga Kent Konseyi Kadın Meclisi ve CHP Biga İlçe Kadın Kolları Yönetimi'nin birlikte düzenlediği kahvaltıya Biga Belediye Başkanı İsmail Işık da katıldı.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili konuşan Başkan Işık; "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nüzü kutlarım. Böyle tek bir günün olması bile çok anlamlı değil. Her zaman kadınlarımız bizler için değerli. Bu günün nasıl ortaya çıktığını biliyorsunuz. Kadınların hak arayışı ve bu hak arayışı sürecinde yaşananlar sonucunda 8 Mart ortaya çıktı. 129 kadın hayatını kaybetti. Son zamanlarda ise şiddet olgusu ile gündemimizde. Üzülüyorum. 1930'lu yılların bile gerisine düşmüşüz bu anlamda. 8 Mart bizim için farkındalığı arttıran bir gün olmalı. " ifadelerini kullandı.

Kahvaltının ardından Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, CHP Biga İlçe Kadın Kolları Başkanı Melek Şahin, Biga çarşı merkezinde kadınlara karanfil dağıttılar. Karanfil dağıtımı sırasında erkeklerin de karanfil istemesiyle renkli görüntüler ortaya çıktı. Esnaflara ve sokaktan geçen kadınlara yaklaşık 1000 adet karanfil dağıtıldı.

PASTA KESİLDİ

Biga Atatürk Kültür Merkezi kursiyerleriyle buluşan Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, kursiyerlere karanfil dağıttı ve ardından pasta kesti. Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili kısa bir konuşma yapan Başkan Işık, kursiyerlerden kitap yazan Tülay Özyurt'a de teşekkür etti ve kitap imzalattı. Kursiyer Tülay Özyurt gün boyu Atatürk Kültür Merkezi'nde kitaplarını imzalayacak.

KADINLAR YİNE İZİN YAPTI

Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, daha önceki yıllarda uygulamaya başladığı gibi bu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde de belediyede çalışan kadınlar 1 gün izin yaptılar. İsteyen kadınlar için ise Uludağ'a gezi ayarlandı.

ESRA CEYHAN SÖYLEŞİSİ

Saat 19:00'da yine Atatürk Kültür Merkezi'nde resim ve fotoğraf sergisi açılışı yapılacak. Saat 20:00'de ise Esra Ceyhan Türkiye'de kadın olmayı anlatacak.

 

 

  • ‘’ Emekçi Kadınlar gününde farkındalık oluşturmalıyız.’’
  • ‘’ Emekçi Kadınlar gününde farkındalık oluşturmalıyız.’’
  • ‘’ Emekçi Kadınlar gününde farkındalık oluşturmalıyız.’’
  • ‘’ Emekçi Kadınlar gününde farkındalık oluşturmalıyız.’’

 
 
 
Copyright© 2004 - 2016 Biga Belediyesi Tüm hakları saklıdır.