14. Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık Ve Teknolojileri Fuarı Açıldı

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Özet
:
Güney Marmara’nın önemli fuarları arasında yer alan ‘14. Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’ kapılarını açtı.

Biga’nın 20 bin metrekarelik alana sahip kapalı pazar yerinde düzenlenen ve 9-10-11 Ekim tarihlerinde açık kalacak olan fuara katılan 80 firma, bin peronda stant açtı. Maske, sosyal mesafe, maksimum hijyen kurallarına uyularak ateş ölçümü ve HES kodlu kontroller yapılarak girilen fuarın açılışına AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı, Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, AK Parti Biga İlçe Başkanı Hasan Sepici, MHP Biga İlçe Başkanı Salih Altınkaya, oda başkanları, iş adamları, daire amirleri, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

"BİGA GİRİŞİMCİ RUHUN VAR OLDUĞU BİR COĞRAFYADIR"

Biga Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Şadan Doğan, açılışta yaptığı konuşmada, “Günümüzde farklı ya da aynı sektörde faaliyet gösteren pek çok firmanın karşı karşıya olduğu en önemli sorunlardan bir tanesi, üretici ile tüketicinin sınırlı düzeyde iletişim kurabilmesidir. Dolayısıyla, üreticiler giderek zorlaşan rekabet koşulları içerisinde bir yandan üretim teknolojilerini geliştirmeye, bir yandan rakiplerini takip etmeye, diğer yandan da mevcut ve yeni müşterilerine ulaşmaya çalışmaktadırlar. Bu açıdan bakıldığı zaman, fuarların önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Zira fuarlar günümüz pazar koşullarında üreticiyi tüketici ile, alıcıyı satıcı ile buluşturabilen verimli bir aktivitedir. Fuarlar, fuarın düzenlendiği sektörlere ait pek çok firmayı fuar alanında buluşturmakta; yeni ortaklıkların kurulmasına imkân sağlamaktadır. Bir yıl aradan sonra Asya’nın kapısı Bigamızda fuarımızı yeniden açmanın milletin efendisi köylümüz, çiftçilerimiz ve besicilerimizde buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu kış pandemi süreci devam ederse sağlığımızı, kaynaklarımızı, ekonomimizi oldukça zorlayacak gibi görünüyor. Bizler bunun farkında olup hazırlıklarımızı yapmak zorundayız. İçinde bulunduğumuz ekim, kasım ve aralık aylarında vergilerden dolayı firmalarımız bir çıkmazın içinde. Bu nedenle vergi, SGK gibi borçların yeniden yapılandırılarak faizsiz bir ödeme planının 2021 yılına uzatılması kışı bahara çevirebilir. Türkiye'mizin 2023 vizyonuna uygun olarak istihdamın artması, ticaretin gelişmesi, ihracat hacmimizin büyümesi, özet olarak ülkemizin kalkınması vatandaşlarımızın daha rahat bir ortamda faaliyetlerini sürdürerek var gücümüzle çalışıyoruz. Biga girişimci kültürün var olduğu bir coğrafyadır. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 500 bin adet tablet kampanyası düzenlenmişti. TOBB de bir tablet kampanyası başlattı. Biz de TSO ve Ticaret Borsası olarak eğitim yardımlarını bu sene öğrencilerimize tablet bilgisayar olarak yapma kararı aldık. En kısa zamanda hayata geçireceğiz. 1915 Çanakkale Köprüsü yükselmeye başladı. Köprümüzün inşaatı hızla ilerliyor. Kadim ipek yolu bu köprü ile kesintisiz hale gelecek ve adeta yeniden canlanacak ve hayat bulacak. Bu ve benzer birçok projenin mimari Türkiye cumhuriyetimizin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beyefendiye saygılarımızı ve sevgilerimizi sunuyoruz. Allah yar ve yardımcısı olsun" dedi.

"BİGA'MIZ ÇOK KIYMETLİ BİR KONUMDA BULUNUYOR"

Biga’mız binlerce yıldır bu kadim topraklarda birçok millete ve medeniyete ev sahipliği yapıyor. Asya ve Avrupa’nın geçiş yolu olarak çok kıymetli bir konumda bulunuyor. Ekonomik, sosyal ve kültürel değerlerinin zenginliğini hem koruyor hem de geliştirerek bugün olduğu gibi çeşitli etkinlikleri gerçekleştiriyor. Türkiye’de artık geleneksel hale gelen ve kökü çok uzun senelere dayanan Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Biga Fuarı’nın 14. yılında hep birlikteyiz. Elbette ki tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Kovid-19 pandemisi nedeniyle tüm etkinliklerde olduğu gibi bu organizasyonda da gerekli tedbirleri alarak fuarımızı gerçekleştiriyoruz" dedi. 

"BİGA'NIN EKONOMİSİNİN, TURİZMİNİN CANLANMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Biga Belediyesi'nin yaptığı çalışmalardan bahseden Başkan Erdoğan, "Biga Belediyesi olarak tarih, kültürel ve ekonomik değerlere verdiğimiz önemle geçtiğimiz yıl Biga Alışveriş ve Kültür Festivalimizi düzenledik. Hem Bigalı hemşehrilerimizin özlemini giderdik, hem kültürel değerlerimizi canladırdık hem de ekonomik canlılık sağladık. Bu Haziran ayında pandemi nedeniyle düzenleyemediğimiz festivalimizi inşallah önümüzdeki yıl  hep birlikte coşku içinde yapacağız. Doğal güzelliklerimizin cazibe merkezi haline gelmesi için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Grup Başkanvekilimiz ve Çanakkale Milletvekilimiz Bülent Turan’ın da turizme verdiği önemle Nilüfer Gölümüzü doğallığını koruyarak cazibe merkezi haline getirmek için çalışmalara başladık. Abdiağa’daki treking projemizi tamamlamak üzereyiz. Manevi bir borç olarak bildiğimiz Mehmetçiğin isim babası, Seddülbahir kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş’u gelecek nesillere aktarmak için hayatını beyaz perdeye taşıdık. Tamamlanmak üzere olan projemizin ulusal ve uluslararası festivallerde ödül alacağına inandığımız gibi Biga’mıza da katkısı büyük olacaktır. Yine Parion Antik Kentimizin bilinirliliğinin daha da artması için Eylül ayı meclis toplantımızı Parion’da yaptık. Böylece 1850 yıl sonra Parion’da meclis toplanmış oldu ve bunu kıymetli buluyoruz. Biz her gittiğimiz yerde Biga’nın tarım ve hayvancılığıyla övünüyoruz. Tarım ve hayvancılığı geliştirmek için de Biga Belediyesi olarak ihtiyaç olan projelerin yapımına başladık. Biga etinin markalaşması, tarımın daha da hak ettiği yerlere gelmesi için tüm imkanlarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

"ALDIĞIMIZ VE ALACAĞIMIZ HER KARARDA İŞ DÜNYAMIZ VE ODALARIMIZLA İSTİŞARE HALİNDEYİZ"

Başkan Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: "Gönüllerin Şehri Biga’mızı Güney Marmara’nın en gözde şehri yapmak, Türkiye’de tüm değerleriyle tanınmışlığı olan marka şehir haline getirmek için tüm gücümüzle ve yerel genel uyumuyla çalışıyoruz. Aldığımız ve alacağımız her kararda söz konusu oda, sivil toplum kuruluşlarımız, iş dünyamız ve tüm dinamiklerimizle dirsek temasında olmayı hiçbir zaman ihmal etmiyoruz. Fuarımızın tüm Biga’ya, kıymetli hemşehrilerimize, değerli esnafımıza ve bölgemize katkı sağlamasını ve hayırlı olmasını temenni ediyorum. Katılımcı firmalara verimli çalışmalar ve bereketli kazançlar diliyorum. Başta Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

"BİGA CAZİBE MERKEZİ OLMUŞTUR"

Biga Kaymakamı Mustafa Can, "Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık Ve Teknolojileri Fuarı'nın tüm ilçemize, bölgemize ve sektöre hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Ticaretiyle, sanayisiyle, tarım ve hayvancılık sektöründeki başarılarıyla Güney Marmara bölgesinin cazibe merkezi olmuştur. İnşallah bundan sonraki yapılacak yatırımlarda da her zaman bir sonraki adımı hedefleriz. Gerek ülke ekonomimize gerekse de istihdamına katkı yapmaya devam edecektir. Bu katkılarından dolayı yatırımlarda, çalışmalarda destekleri olan Cumhurbaşkanımıza, sayın bakanlarımıza ve Çanakkale milletvekillerimize sonsuz şükranlarımıza sunuyor fuarın hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu. 

"BİGA TÜRKİYE'DE MARKA OLMUŞ BİR İLÇEDİR"

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, "Çanakkale Türkiye'nin ön sözünün yazıldığı yerdir. Biga alın terinin aslında emeğin karşılığını aldığımız bir ilçemizdir. Tarımı, sanayisi, eğitimi ve turizminde Türkiye'ye marka olmuş bir ilçedir. Biga'da büyük bir Gıda OSB'si yapıyoruz. 36 hektar arazi, 150 futbol sahası büyüklüğünde bir alan. Bütün bir bölgemizi nitekli tarımı ayağa kaldıracak, burada Biga'da ürettiğimiz ürünü, eti, sütü daha da değerlendireceğimiz bir proje. 91 tane fabrikanın orada bayrağını dalgalandıracağı bir projedir. Biz son hızla bunu çalışıyoruz. Ulaşımı gerçekleştirmek daha da iyi hale getirmek için aslında 18 yıldır ulaşımın nereden nereye geldiğini aslında ben anlatmak istemiyorum ki sizler yaşıyorsunuz. 1915 Çanakkale Köprüsü'nü yapıyoruz. 18 Mart 2022 tarihinde inşallah kıymetli Cumhurbaşkanımızla açılışını yapacağız ve üzerinde yürüyeceğiz. Biz büyük bir ülkeyiz. Bununla da gurur duyuyoruz. Öyle ağlanacak ezilecek bir tarafımız da yok Allah'a şükür. Üretmenin ne kadar önemli olduğunu bu süreçte bir kez daha gördük. İstanbul'a gittiğinizde Biga eti olsun diyorsak bu markalaşmadır. Bu aslında bizim hayvancılıkla uğraşan çok kıymetli  çiftçimizin başarısıdır. Biz sonuna kadar Bigalı hemşehrilerimizin, bölgemizin arkasındayız. Durmak yok yola devam diyoruz. Ben 14. Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık Ve Teknolojileri Fuarı'nın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi. 

"BİGA DA ÇANAKKALE DE BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK"

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise, 80’e yakın firmanın katıldığı bölgenin en büyük fuarından bir tanesi olan 14. Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’nın çok farklı bir sektör çalışması olduğunu söyledi. Turan, "Geçen yıl İSO’daki 500 firmanın içerisinde 6 tane Biga’ya ait firmanın olması en önemli hususlardan bir tanesi. Biga büyümeye, Çanakkalemiz büyümeye devam edecek. Tarım, Çanakkalemizde üçte bir neredeyse insanımızın ürettiği özel bir iş kolu. Balıklıçeşme Organize Sanayi Bölgemizde 500 dönüm vasıfsız tarım alanını, mera alanını bin 500’e çıkarıyoruz. Yetmedi Gümüşçay sınırları içerisinde 3 nolu sanayi sitesinin kurulmasını takip ediyoruz. Ticaret Borsamızın öncülüğünde 75 tane tahıl deposunun inşaatı devam etmekte. Örnek bir kuruluş halinde. Bitiminde belediyemiz et entegre tesisi yapacak. Biga’nın ne derdi varsa çözmek için gece gündüz emrindeyiz" dedi.

"SİYASİ KAVGALARDAN UZAK SONUÇ ODAKLI İŞ YAPALIM"

Turan, “Geçtiğimiz yıl İSO’daki 500 büyük firma içerisinde 6 Biga firmasının olması önemli bir başarı. 2019’da Biga’nın 1 milyar dolardan fazla ihracatı oldu. O yüzden istiyoruz ki bizler siyasiler milletin emrinde olarak, bize düşen ne varsa onları yapmaya, bu işlere omuz vermeye, siyasi polemiklerden ve kavgalardan uzak sonuç odaklı iş yapmaya hep beraber destek olalım. Türkiye seçimlerle çok zaman kaybetti. Seçim tartışmalarıyla uzun yıllar büyük sıkıntılar yaşadı. Darbe girişimleriyle, kapatma davalarıyla, demokrasi dışı girişimlerle büyük bedeller ödendi. Ama artık önümüzde 3 yıl boyunca seçim yok. 3 yıl seçim olmamasının kıymetini hep beraber değerlendirelim. En kolay iş kavga etmek, polemik yapmak. Ama bunlarla uğraşacak hiç vaktimiz yok. Kavgayı, polemiği bırakıp üretimde, istihdamda ne işler yaparız bunlara bakalım” diye konuştu.

"10 TONDAN BÜYÜK GEMİLERİN YÜKLEME VE BOŞALTMA YAPABİLECEĞİ BİR LİMAN YAPILIYOR"

Karabiga Limanı hakkında da açıklamalarda bulunan Turan, “Karabiga Limanı 3 tonluk gemilerin yanaştığı bir limandı. Ama projemize göre 10 tondan büyük gemilerin yanaşabileceği, yükleme boşaltma yapılacağı bir liman yapılıyor. Biga üretiyorsa, Karabiga’da gemilerle yapılacak ihracatın adımını da atıyoruz. Yani Bigamız denize açılsın istiyoruz. Denize açılan Biga’nın büyük limanlarla ihracatı kolaylaşsın istiyoruz. Yetmez, liman değil Karabiga’ya yani o limana giden yolun da olması lazım. Bu yüzden harika bir yol çalışması bitmek üzere. Biga’nın, Gümüşçay’ın doğal gazının gelmesi orada canlılığı ekstra artıracak. Bölgemizi büyütmek için ne varsa yapmayı bir görev, bir şeref biliyoruz. Çünkü bölgemiz 115 farklı tarım ürünüyle kendisini gösteren özel bir bölge. Çanakkalemizde 115 farklı ürün söz konusu. Bunların 45 tanesi de Türkiye’de ilk on içerisinde. 8 tanesi de birinci sırada. Yani Çanakkalemiz tarımın adeta başkenti. O yüzden tarımla ilgili daha çok önemli işler yapacağız. 2,5 milyon ton üretimi olan, 969 bin ton sebze üreten, 519 bin ton meyve üreten bir kentten bahsediyoruz. Yapılan desteklerle, teşviklerle makineleşmeyle, çiftçimizin ve muhtarımızın gayretiyle şu an 38’nci sırada olan tarım alanı büyüklüğümüz, üretim bakımından değerlendirildiğinde 18’e yükselmiş durumda. Ama istiyoruz ki daha yukarıya çekebilelim” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Bozlar ve çevresindeki köyleri etkileyen dolu yağışından olumsuz etkilenen çiftçilerin mağduriyetlerinin giderildiği için Bozlar Köyü Muhtarı Mehmet Diken tarafından AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan'a plaket takdim edildi. 

X