15 Temmuz Tarihini Hiçbir Zaman Hafızalarımızdan Silmeyeceğiz

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Özet
:
15 Temmuz hain darbe girişiminin 4. yılı ve Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Biga’da bir dizi anma programları düzenlendi. 

Gündüz başlayan anma etkinlikleri kapsamında Biga Şehitliği’nde tören yapıldı. Çelenk sunumu, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi. Çarşı Camii’nde ise başta 15 Temmuz şehitleri olmak üzere tüm şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu.

Saat 20:00’de Cumhuriyet Meydanı’ndaki anma etkinlikleri başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programa Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Cumhuriyet Başsavcısı Bahri Yalçinöz, İlçe Jandarma Komutanı Ufuk Erikli, İlçe Emniyet Müdürü Şafak Özkan, Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, AK Parti İlçe Başkanı Hasan Sepici, sivil toplum kuruluşları başkanları, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri ile vatandaşlar katıldı. Kovid - 19 tedbirleri kapsamında gerçekleşen programda 15 Temmuz ile ilgili gösterimler yapıldı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın millete sesleniş konuşması meydanda canlı izletildi.

“GEÇMİŞİNİ UNUTAN MİLLETLER YOK OLMAYA MAHKUMDUR, 15 TEMMUZ’U ASLA UNUTMAYACAĞIZ VE UNUTTURMAYACAĞIZ”

Etkinlikte konuşan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Ülke ve millet olarak tarih boyunca üzerimizdeki hain planlarını ve kanlı hesaplarını uygulamaya kalkışanlar son olarak 15 Temmuz 2016 gününde asker elbisesi giymiş teröristleriyle bunu denedi ve alçak bir darbe girişiminde bulundu. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından kalkışılan hain darbe girişiminde teröristler; uçaklar, helikopterler, tanklar, silahlarla devlete ve millete haince saldırdılar. Ancak devletinin bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü uğruna sokaklara dökülen vatandaşlarımız ve kahraman güvenlik güçlerimiz Türkiye Cumhuriyeti’nde yeni bir destan yazdı. Necip milletimiz o gece ‘Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın; Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın’ dizelerindeki gibi  tank, tüfek ve uçaklara karşı gövdesini siper etti ve vatanı uğruna gözünü kırpmadan şehadete koştu. 15 Temmuz’da bir kez daha tecelli eden Çanakkale ruhuyla görüyoruz ki her an diri olan milli şuurumuz hainlere bundan sonra da geçit vermeyecektir. Bizler her zaman Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da ifadesiyle ‘tek bayrak, tek devlet, tek millet, tek vatan’ idealiyle hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Şehitlerimizin aziz emanetlerine sahip çıkacak ve gelecek nesillerimiz için güçlü bir Türkiye bırakacağız. Geçmişini unutan milletler yok olmaya mahkumdur. Biz tarihimizde atlattığımız tüm badireleri unutmadığımız gibi o karanlık geceyi kutlu bir sabaha çıkartan kahraman şehitlerimizi ve 15 Temmuz’u asla unutmayacağız ve unutturmayacağız. 15 Temmuz tarihini hiçbir zaman hafızalarımızdan silmeyeceğiz. Bu duygularla hain darbe girişiminin 4. yılında 15 Temmuz şehitlerimizi, gazilerimizi ve bu mukaddes vatan uğruna can vermiş tüm kahramanlarımızı rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyor; aziz milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü kutluyorum. Rabbim birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi daim kılsın” dedi. 

“15 TEMMUZ ZAFERİ ÇANAKKALE RUHUNUN HALA TAZE OLDUĞUNU GÖSTERMİŞTİR”

Biga Kaymakamı Mustafa Can ise yaptığı konuşmada, "15 Temmuz gecesi FETÖ’cü hainler karşısında kanlarıyla destan yazan şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize cesaret ve fedakarlıkları için şükranlarımızı sunuyor, Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Bugün bir taraftan 251 vatandaşımızı bir gecede kaybetmenin hüznünü tekrar yaşarken, diğer taraftan dünyada eşine rastlanmayan bir direnişe imza atmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Bu zafer bu topraklarda Çanakkale ruhunun hala taze olduğunu göstermiştir. Milletimiz bu gecede sokaklarda tıpkı Çanakkale Savaşı’nda ve İstiklal harbinde olduğu gibi tüm fertleri ile tek yürek ve tek bilek olmuş, iradesini darbeci alçaklara çiğnetmeyen bir millet olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Bu nedenle 15 Temmuz’u unutmayacak ve unutturmayacağız. Başta 15 Temmuz şehitleri ve tüm Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti ve 15 Temmuz hain darbe girişiminin nasıl planlandığı ve o gecede neler yaşandığını anlatan belgesel gösterimi yapıldı. Saatler 00:13’ü gösterdiğinde ise Türkiye’deki 90 bin camide olduğu gibi eş zamanlı olarak Biga’da da sela okundu. Gece, Biga Müftüsü Ramazan Orhanlı’nın şehitler, gaziler ve devletin bekası için yaptırdığı dua ile sona ererken, Türk Kızılay Biga Şubesi tarafından çorba ikramında bulunuldu.

X