Atatürk, Vefatının 82. Yıldönümünde Anıldı

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Özet
:
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 82. yılında tüm yurtta olduğu gibi Biga’da da düzenlenen çelenk sunma töreniyle anıldı.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla saat 08:45’te Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk için çelenk sunma töreni düzenlendi. 

Törene Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Cumhuriyet Başsavcısı Bahri Yalçinöz, İlçe protokolü, siyasi parti ilçe başkanları, kamu kurum müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Törende Biga Kaymakamlığı, Biga Belediyesi, siyasi parti ile diğer kurum ve kuruluşlar tarafından çelenkler sunuldu. Tören, iki dakikalık saygı duruşuyla başladı. Saat 09.05’i gösterdiğinde tüm Türkiye’de olduğu gibi Biga’da da hayat durdu, sirenler çalmaya başladı. İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı yarıya indirildi.

Biga Kaymakamı Mustafa Can törende konuşma yaptı. Kaymakam Can, konuşmasında şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin kurucusu, eşsiz devlet adamı ve milli mücadelemizin önderi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 82. yılında rahmetle ve saygıyla anıyoruz. Yalnızca ülkemiz tarihinde değil, dünya tarihi açısından istisna şahsiyetlerden biri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, elde ettiği zaferler ve kurucusu olduğu Cumhuriyetimiz ile saygın bir lider olarak tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır. Atatürk’ün tarihe iz bırakan bir komutan ve lider yapan en büyük özelliği, milletine duyduğu sonsuz güven ve inancıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, önderlik ettiği istiklal mücadelemiz, elde ettiği eşsiz zaferler ve milletimizi müşterek bir ideal etrafında birleştirerek kurduğu Cumhuriyetimiz ile tüm dünyanın takdirini kazanmış kahraman bir asker, saygın bir liderdir. Aziz milletimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 1919'da başlayıp 1923'te Cumhuriyeti kurarak taçlandırdığı büyük mücadelede, bizleri vatansız bırakmak isteyenleri kanıyla, canıyla, yüreğiyle durdurmuştur. İstiklal mücadelemizde vatanını ve bayrağını kahramanca savunan, tüm zorlu koşullara rağmen geleceğine ve iradesine sahip çıkan aziz milletimiz, bugün de ülkemize yönelik tüm saldırıları bozguna uğratacak azim ve kararlılığa sahiptir. Milletçe, Türkiye Cumhuriyetini çağdaş dünyanın güçlü bir devleti olarak  O’nun işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine ulaştırmanın azim ve kararlılığını yüreğimizde taşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin istikrar içinde, vatandaşlarımız arasındaki kardeşlik, birlik ve bütünlük azmini koruyarak güçlenmesi, büyümesi ve demokrasinin standartlarını her geçen gün yükseltmesi için yılmadan yorulmadan çalışmayı sürdüreceğiz. Bağımsızlık savaşımızın önderi, eşsiz kahraman Mustafa Kemal Atatürk, daima Türk Milleti’nin gönlünde yaşayacak, omuz omuza mücadele ettiği silah arkadaşları ve istiklal savaşımızın kahraman şehit ve gazileri hiçbir zaman unutulmayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, vefatının 82. yıl dönümünde, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle yad ediyorum.”

Konuşmanın ardından şiirler okundu, 10 Kasım dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Cumhuriyet Başsavcısı Bahri Yalçinöz tarafından ödülleri takdim edildi.

X