Bakan Kasapoğlu Biga’ya Müjdelerle Geldi

ResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResim
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Biga’da bir dizi açılış ve ziyaretlerde bulundu. Dolu dolu geçen Biga programında Biga Belediyesi’ni ziyaret eden Bakan Kasapoğlu, Gençlik Merkezi’nin açılışını yaptı. Bakan Kasapoğlu burada yaptığı konuşmada Biga’ya yüzme havuzu ve 20 basketbol sahasının müjdesini verdi.

Biga’da birtakım ziyaretler ve açılışlar yapmak için gelen Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Biga Gençlik Merkezi açılışında yaptığı konuşmada Çanakkalelilere müjdelerini sıraladı. Biga'ya 1 yüzme havuzu ve 20 basketbol sahası, Gelibolu'ya 1 yüzme havuzu ve Bozcaada'ya da 1 kapalı spor salonu kazandıracaklarını açıklayan Kasapoğlu, projelere 2020 yılının ilk çeyreğinde başlayacaklarını duyurdu.

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Çanakkale'de de yüzme sporuna büyük önem verdiklerini vurgulayan Bakan Kasapoğlu, müjdelerini tek tek sıralayarak, "Bu anlamlı törende ifade etmek istiyorum ki Biga'mızda maalesef an itibariyle olmayan havuzumuzu inşallah en kısa sürede Biga'mızın gençlerine, Biga'mızın yarınlarına müjdelemenin heyecanını sizlerle paylaşmak istiyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Tabii ki bununla birlikte Gelibolu özellikle triatlon sporcusu açısından çok potansiyeli güçlü bir beldemiz. Bu vesileyle Gelibolu'da da havuzu olmadığı bilgisini aldık. Bununla birlikte az önce Grup Başkanımızla ve arkadaşlarımızla konuştuk. Gelibolu'ya en kısa sürede havuz projemizi tamamlayacağımızı özellikle müjdelemek istiyorum. Kadınıyla erkeğiyle genciyle yaşlısıyla spor yapan bir toplum olmak durumundayız. Yarınların şampiyonlarını yetiştirmek için zihin olarak ve beden olarak sağlıklı bir toplum olmak için buna mecburuz. O yüzden sizlerden özellikle istirhamım gelin, bu spor tesislerini hep birlikte kullanalım. Engellerle karşılaşırsanız veya bir takım kısıtlamalara maruz kalırsanız lütfen bunları bize bildirin. Bizler de bu engelleri kaldırmak için sizlerin yanınızdayız. Bunu da özellikle ifade etmek istiyorum. Tabii ki spor seferberliğimizde birçok branş var. Biz sadece birkaç branşı sporun odağına almıyoruz. Tüm branşları herkesin ilgisine göre yeteneğine göre, sevdiği, yapmaktan hoşlandığı branşları herkesin erişimine açmak için gayret gösteriyoruz. Bunlardan bir tanesi de basketbol. Değerli gençler basketbol seferberliği başlattık. 10 bin pota dedik ve az önce onun da kararını aldık. 20 tane basketbol alanını başta Biga'mız olmak üzere tüm Çanakkale'ye kazandırıyoruz. İlçelerimize basketbol seferberliğinde yine öncü bir belde olması için Biga'ya kazandırmanın, bunu planlamanın müjdesini sizlerle bu toplantı vesilesiyle paylaşmak istiyorum. Basketbolumuza, yarınlarımıza Biga'da Çanakkale'den yeni sporcular yetiştireceğimize inandığımızı özellikle ifade etmek istiyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Buna ek olarak inşallah en kısa sürede Bozcaada'mıza da spor salonumuzu kazandırmanın müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum" dedi.

Çanakkale'de spora yapılan yatırımların önemine değinen AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, yaptığı konuşmada "Çanakkale destanının en çok yaşanılan beldesi Biga'dır. Ama bakıyoruz ki Çanakkale destanının kahramanı hep gençler. Müziklere konu olmuş, türkülere konu olmuş gençler. 15 Temmuz destanı daha dün oldu tabiri caizse, yine kahramanlar gençler. Bir gencin ruhu bir ülkenin kaderi demektir. Gazi Mustafa Kemal de genç yaşta meydanlarda savaştı. Birçok lider genç yaşta bedel ödediğinden dolayı ülkesini dönüştürdü. Çanakkale'de de bir iddiamız var, gençlerle beraber omuz omuza yürümek istiyoruz. Sayın Bakanımız sözünü verdi. Biga’mıza yüzme havuzumuzu ve basketbol sahalarımızı kazandırıyoruz. Hiç birisi ezbere vaat değil. Hepsininin yatırımlarına 2020’nin ilk çeyreğinde başlıyoruz. Az önce bir arkadaşımız uyardı. Daha önce de eski partililer demişti yani AK Parti’den öncesinden bahsediyor. Biz söylediysek yaparız. Biga’mızın, Gelibolu’muzun ve Bozcaada’mızın tüm yatırımlarına bu sene başlıyoruz inşallah. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Konuşmalar sonrası fidan dikimi gerçekleştirildi ve ardından kurdele kesimiyle Biga Gençlik Merkezi hizmete açıldı. Kurdele kesimi sonrası Gençlik Merkezi'nin içini gezen Bakan Kasapoğlu ve protokol heyeti, öğrenci ve öğretim üyeleri ile bir sure sohbet etti. Bakan Kasapoğlu aynı zamanda ‘Gençlik Buluşması’ programıyla gençlerin sorularını yanıtladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yatırımlarını anlattı.

Gençlik Merkezi’nin açılışının ardından Biga Ticaret ve Sanayi Odasının Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlediği 'Ekonomi'ye Değer Katanlar' ödül törenine geçildi.

Buradaki programda konuşan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan sözlerine, yüzme havuzu ve 20 basketbol sahası sözü veren Bakan Kasapoğlu’na teşekkür ederek başladı. Başkan Erdoğan, “Sayın Bakanım Biga’ya desteklerinizle kazandıracağımız yüzme havuzu için şahsım ve Bigalı hemşehrilerim adına sizlere ve Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’a çok teşekkür ederim. Ülkemiz tüm ekonomik engellemelere rağmen istikrarlı ve güçlü duruşuyla ilerlemeye devam ediyor. Biga’mız ise her geçen gün yatırımcıları kendisine çekiyor. Biga ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayarak örnek teşkil eden tüm işletmelerimize teşekkür ediyorum. Tarih, doğa, kültür ve turizmi içinde barındıran ilçemizin aynı zamanda mayasında üretme, istihdam etme, cesaret ve ticaret vardır. Biga’mız çok büyük bir mobilya ve enerji yatırımlarını barındırıyor. İnternetten satılan mobilya ve dekoratif mobilyaların yüzde 50’sinin üzerinde ilçemizde üretiliyor. Mobilya fabrikası, demir çelik, enerji yatırımları, Organize Sanayi Bölgesi, tarım, hayvancılık ve gıdaya dayalı işletmeler ekonomik yapısının canlılığını oluşturuyor. Esnaf sayımız çok büyük ve çok dinamik bir hareketliliğe sahip biz göreve geldiğimiz günden bu yana 122 işyerine ruhsat verdik. Yerel yönetimler olarak her zaman istihdam oluşturanın ve esnafımızın yanındayız. Bölgemiz yapımızı hızla devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü’yle büyük bir haraketlilik kazanacak. Biga’mızın dününü ve bugününü iyi değerlendirip, geleceğe çok güçlü bir şekilde planlama ve yatırım yapmalıyız. Güzel ülkemizin ekonomide, bilimde kısacası her alanda daha ileri seviyelere erişmesi için çok çalışmalıyız. İlçe ve ülke ekonomimizin bel kemiği olan esnaf, iş adamı ve yatırımcılarımızı tebrik ediyor, hayırlı işler ve başarılar diliyorum” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın katılımıyla Göktepe Köyü’nde inşa edilen Biga Ticaret Borsası Hizmet Binası ve Zahireciler Sitesi Temel Atma Töreni gerçekleşti. Biga Ticaret Borsası tarafından yapılan tesisin temel atma töreninde konuşan Biga Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Okyay, “Tesisin yapılacağı yeri seçtikten sonra etrafımızdakilerle beraber buradaki üretici köylü arkadaşlarımızın verdiği muvafakatlarla beraber 250 bin metrekare alan uygulamasıyla Türkiye’de bir ilk. Tarım hayvancılık organize alanı olarak tescil edildi. Bu 250 bin metrekare alanda isteyen herkes tarım ve hayvancılık üzerine istediği yatırımı izinlerin tümden alındığı için sadece müracaat dahilinde halledebilecek. Yani işlerini hızlandırmış oluyoruz. Sadece kendimize değil çevreye katkı sağlamış oluyoruz. Bu vizyonun getirdiğiyle baktık ki Belediyemizden de takdir gördük. O da Biga’da iş kollarına yer ararken kamyon garajı, et entegre tesisi, hayvan pazarı tesislerini hemen karşımızdaki vasfını yitirmiş meraya mücavir alan çalışması yapmaktadır. Sayın Belediye Başkanımız Bülent Erdoğan’a buradan teşekkür ediyorum. Bahsettiğimiz iş kolları da böylelikle şehrin içinden çıkartılmış olacak. Burada bir yaşam alanı oluşturuyoruz” dedi.

Bakan Kasapoğlu, 500 yılı aşkın tarihiyle Biga’nın simgesi durumundaki restorasyonu tamamlanan Çarşı Camii’nin yeniden ibadete açılışını gerçekleştirdi. Çanakkale İl Müftüsü Arif Gökçe’nin duasını yaptığı açılışa Bigalı vatandaşlar katıldı. Açılışın ardından esnaf ziyareti yapıldı.

Bakan Kasapoğlu Biga programını Biga Belediyesi’ni ziyaret ederek tamamladı. Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ı tebrik ederek görevinde başarılar dileyen Bakan Kasapoğlu her zaman yanında olduklarını ifade etti.

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Bakan Kasapoğlu’nu Biga Belediyesi önünde çiçekle karşıladı. Ardından makam odasında sohbet şeklinde devam eden görüşmeye belediye meclis üyeleri de katıldı. Başkan Erdoğan, planladıkları projeleri ve taleplerini aktardıktan sonra, “Ziyaretlerinden ve desteklerinden dolayı Sn. Bakanımıza ve Grup Başkanvekilimiz’e teşekkür ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

 

X