Biga, Cumhuriyet’in 96’ncı Yılını Coşku İçinde Kutladı

ResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResimResim
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt

Cumhuriyetin ilanının 96’ncı yılı dolayısıyla tüm ülkede olduğu gibi Biga’da da çeşitli kutlamalar yapıldı.

Biga'da Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri coşkulu bir şekilde gerçekleşti. 28 Ekim Pazartesi günü, Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla törenler başlayan törenler, 29 Ekim Salı günü gün boyu sürdü. Biga Kaymakamlığı’nda düzenlenen ilk törende Biga Kaymakamı Mustafa Can ve Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan tebrikleri kabul etti. Kaymakamlıkta düzenlenen resmi törenin ardından Cumhuriyet Bayramı Coşkusu, İlyas Bayram Stadyumu’na taşındı.Tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Törende, Biga Kaymakamı Mustafa Can ve Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

Biga Kaymakamı Mustafa Can’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmasından sonra öğrenciler tarafından şiirler okundu ve lise öğrencileri arasında bayrak yarışı finali yapıldı. Biga Belediyesi Halk Oyunları Ekibi ve Yeniceköy Ortaokulu halk oyunları gösterisinin ardından ödül törenine geçildi. Biga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okullar öğrencileri arasında düzenlenen resim, şiir, kompozisyon ve bayrak yarışında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Cumhuriyet Bayramı töreni, Geçit Töreni ve tüm protokolün asker selamı vermesiyle sona erdi.

Biga Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in 96’ıncı kuruluş yıldönümü etkinleri kapsamında 29 Ekim Salı günü saat 12:15’te şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu. Programa Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Biga Kaymakamı Mustafa Can ve vatandaşlar katıldı. Mevlitte başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize dua edildi. Öğle namazının ardından vatandaşlara ikramda bulunuldu.

Biga’daki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Hükümet Meydanı’ndan başlayan ‘Cumhuriyet Yürüyüşü’ ile devam etti. Biga Belediyesi’nin programıyla saat 19:00’da başlayan ve yoğun ilgi gösterilen yürüyüş vatandaşların elindeki Türk bayrakları, meşaleler, halkın hep birlikte taşıdığı dev Türk bayrağı ve marşlar eşliğinde Atatürk Kültür Merkezi’nde son buldu.

Yürüyüşün ardından, saat 20:30’da Atatürk Kültür Merkezi’nde "Milli Mücadelenin Cesur ve Kayıp Kadınları" isimli belgesel tiyatro oyunu sahnelendi. Biga Belediyesi’nin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında vatandaşlarla buluşturduğu tiyatro oyununda Türkiye’nin destansı varoluşundaki cesur kadınları anlatıldı. Coşkunun, gururun ve hüznün bir arada olduğu ve yoğun alkış alan tiyatro oyununa Bigalılar büyük ilgi gösterirken, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan yaptığı konuşmada, “Milli Mücadele zamanında atalarımızın yaşamış olduğu zorlukları, duyguları biz de bu akşam yaşadık. Bigalı olarak Milli Mücadele’de daha farklı bir duygu yaşıyoruz. Çünkü iki sancak yere düşmedi. Biri Kudüs sancağı diğeri ise Biga sancağıdır. Aynı zamanda Mehmetçiğimizin adını aldığı Mehmet Çavuş’muzun Bigalı. Biz tarihimiz ve kahraman ecdadımızla gurur duyuyoruz. Bu vatanın evlatları olarak inşallah birlik ve beraberlik içinde daha çok çalışıp muasır medeniyetler seviyesine yürüyeceğimizden hiçbri endişem yok. Milli Mücadelenin Cesur ve Kayıp Kadınları tiyatro oyununu yazan araştırmacı yazar sayın İlknur Bektaş’a, oyunun yönetmeni Kerim Kabalcı’ya, tiyatro oyuncularına, kıymetli Bigalı hemşehrilerime çok teşekkür ederim” dedi.

 

X