Biga kurtuluş Güreşlerinde Başpehlivan Recep Kara Oldu

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt

18 Eylül Biga Kurtuluş Günü Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanı, rakibi İsmail Balaban’ı finalde yenen Recep Kara oldu. Biga’da yıllar sonra ilk kez düzenlenen güreşler yoğun ilgi gördü.

Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan himayelerinde gerçekleşen Kurtuluş Günü Güreşleri ‘İrfan Şahin Er Meydanı’nda düzenlendi.

38’i altın kemer sahibi başpehlivan olmak üzere 243 pehlivanın kol bağladığı ve binlerce vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği güreşlere Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Biga Kaymakamı Mustafa Can, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Güreş Ağası Hasan Karabiber, Biga Belediyesi Başkan Yardımcıları Nazım Hikmet Keskiner ile Sıtkı Keçeci, Biga Cumhuriyet Başsavcısı Bahri Yalçinöz, Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Yenice Belediye Başkanı Veysel Acar, Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı, Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, Kalkım Belediye Başkanı İbrahim Taşkın, AK Parti Çanakkale İl Başkan Vekili Ayhan Çetin, MHP Çanakkale İl Başkanı Hakan Pınar, AK Parti Biga İlçe Başkanı Ahmet Şahin, CHP Biga İlçe Başkanı Atilla Diren, MHP İlçe Başkanı Sadettin Saat, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, yağlı güreş ağaları, çok sayıda protokol, ilçe dışından misafirler, binlerce Bigalı, yerel ve ulusal basın mensupları katıldı.

Binlerce güreşseverin ilgi ve coşkuyla takip ettiği 18 Eylül Biga Kurtuluş Güreşleri’nde müsabakalar minik, teşvik, tozkoparan, ayak, deste, küçük orta ve büyük orta, baş altı ve baş kategorilerinde gerçekleşti. Kule hakemlerinin çağrısıyla sahaya gelen güreşçiler, önce peşrev çekti, ardından pehlivanlar, rakibinin sırtını yere getirmek için kıyasıya mücadele etti. Başpehlivanlık güreşlerinin finalinde heyecan dolu kıyasıya bir mücadele yaşanırken rakibi İsmail Balaban’ı yere seren Recep Kara başpehlivan oldu. Öte yandan güreşlerde kol bağlayan Bigalı pehlivan Arif Çevik de Küçük orta büyük kategoride birinci oldu.

Başpehlivanlık güreşleri sonrası protokol üyeleri tarafından dereceye giren güreşçilere ödülleri verildi. Biga Belediyesi Kurtuluş Günü Güreşleri 2019 Yılı Başpehlivanı Recep Kara’ya altın kemeri Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu takdim ederken, İsmail Balaban, Ali Gürbüz ve Fatih Atlı’ya madalyalarını Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, kupalarını ise Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarih Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ile Biga Cumhuriyet Başsavcısı Bahri Yalçinöz verdi.

Biga kurtuluş güreşlerinde başpehlivan Recep Kara yaptığı açıklamada, “Atalarımızın kahramanlıklarıyla destan yazdığı Çanakkale’deyiz. Uzun yıllar sonra Biga’da yağlı pehlivan güreşlerini başlatan Biga Belediye Başkanımız Bülent Erdoğan başta olmak üzere sponsorlarımıza, emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Ayrıca hemşehrim olan ve bizleri burada yalnız bırakmayan Valimize de çok teşekkür ediyorum. Bigalı halkımız güreşe susamış, Hafta içi olmasına rağmen sabahın erken saatlerinden bu saatlere kadar bizleri yalnız bırakmadılar. Seneye çok daha güzel bir güreş organizasyonu olacağına inanıyorum” diye konuştu.

“Geleneksel sporumuzu yeniden başlattığımız için çok mutluyuz” diyen Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Osmanlı arşivinden aldığımız belgeye göre yağlı pehlivan güreşlerinin Biga’mızda 1907 yılında başladığını öğrendik. Tarihi yeniden yaşattığımız için çok mutluyuz. Basın mensuplarımıza buradaki büyük coşku ve heyecanı güreşseverlere aktardığı için, Türkiye’nin çok farklı il ve ilçelerinden Biga’mıza gelen pehlivanlarımıza, ekiplerimize, hakemlerimize, cazgirlerimize teşekkür ediyorum. Bugün bizi yalnız bırakmayan Valimize, Milletvekilimize, Alan Başkanımıza, tüm il ve ilçe daire amirlerine, sivil toplum kuruluşlarına, bu güreşlerin düzenlenmesinde desteğini esirgemeyen güreş ağamıza, iş adamlarımıza şükranlarımızı sunuyorum. Bu sahanın hazırlanmasında emeği geçen belediye personelimize emekleri için teşekkür ediyorum. Atasporumuzu icra ettiğimiz bu meydana İrfan Şahin Biga Er Meydanı ismini verdik. Geleneksel sporumuzu yeniden başlattığımız için çok mutluyuz. İnşallah geçmiş milli ve manevi değerlerimizi yaşatmak ve anlatmak adına çalışmalarımıza hızla devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

X