Bigalı Mehmet Çavuş, Seddülbahir’de Anıldı

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Özet
:
4 Mart 1915 tarihinde Seddülbahir’de kahramanlık destanı yazan Bigalı Mehmet Çavuş, torunlarının katılımıyla Seddülbahir mücadelesinin 106. yılında dualarla anıldı.

Biga Belediyesi ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın desteğiyle Bigalı Mehmet Çavuş Derneği yönetimi ve Mehmet Çavuş’un torunları Bigalı Mehmet Çavuş’u kahramanlık gösterdiği yer olan Seddülbahir mevkiinde andı. Bigalı Mehmet Çavuş Derneği Başkan Yardımcısı Ömer Arslan tarafından katılımcılara tarihten anektodlar ve Mehmet Çavuş’un kahramanlık hikayesi anlatıldı.

Torunları ve yakınları Seddülbahir Kalesi’ni ziyaret ettikten sonra sırasıyla Şehitler Abidesi, Hilâl-i Ahmer Hastane Sergisi ve Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nde bulunan Bigalı Mehmet Çavuş müzesini ziyaret etti. Ziyaretçilere Tarihi Alan Başkan Yardımcısı Zülküf Memiş, Biga Belediyesi Meclis Üyesi Jale Kırbaş ve Bigalı Mehmet Çavuş Derneği Başkanı Necdet Güçlü eşlik etti.

MEHMET ÇAVUŞ SAVAŞIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRDİ

4 Mart 1915 Perşembe günü öğleden sonra Binbaşı H. D. Palmer komutasında Kraliyet Deniz Tümeni’nin Playmouth Taburu, Seddülbahir İskelesi’ne çıkıp topları tahrip ederek kullanılmaz hale getirmek amacıyla saldırıya geçtiklerinde Bigalı Mehmet Çavuş elindeki silahın mekanizmasının bozulması üzerine yerdeki kaya parçalarını alıp düşmana saldıran, daha sonra istihkâm küreğiyle yanındaki askerleri de süngü hücumuna kaldırdı. Kıyıya çıkan İngiliz müfrezeleri geri çekilmek zorunda kaldılar. Gösterdiği kahramanlıkla “Bir yürek, bir kürek yeter” anlayışını ortaya çıkaran Mehmet Çavuş, savaşın seyrini değiştiren askerlerimizden biri oldu.

Mehmet Çavuş'un kahramanlığını ödüllendirmek isteyen 19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal Paşa, Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Paşa'ya bir rapor göndererek 27. Alay 10. Bölük çavuşlarından Bigalı Mehmet Çavuş'u kahramanlık madalyası ile ödüllendirdi.

X