Gelibolu'dan Getirilen 'Kutsal Emanetler'i Teslim Ettik

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
alt
alt
alt
alt
alt
alt

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105. yıldönümü kutlama etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulmak üzere Gelibolu Yarımadası’ndan getirilen ‘Kutsal emanetler’ Denizkent’te düzenlenen törenle Gönen Kaymakamlığı’na teslim edildi.

Denizkent Jandarma Karakol Komutanlığı bahçesinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan programa Biga Kaymakamı Mustafa Can, Gönen Kaymakamı Arslan Yurt, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Gönen İlçe Jandarma Komutanı Temel Kılıç, Biga İlçe Jandarma Komutanı Ufuk Erikli, Biga İlçe Emniyet Müdürü Şafak Özkan, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Celal Avcı, Daire amirleri, okul müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Programda konuşan Biga Kaymakamı Mustafa Can, “Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105. yıldönümü vesilesiyle kutsal emanetlerin Ankara’ya ulaştırılması adına düzenlenen teslim törenine hepiniz hoşgeldiniz. Bugün aynı zamanda 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü. Bu vesileyle bir kez daha Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyoruz. Sınırdaş olan Gönen’imize sevgi ve saygılarımızı iletiyoruz. Çanakkale denince akla dünya savaş tarihinin en büyük kayıp verilen savaşı geliyor. Çanakkale’de Osmanlı İmparatorluğu olarak bu vatanın evlatlarıyla 250 bin şehit verildi. Bugün Türkiye Cumhuriyeti devletinin tarihi yazılsa Çanakkale önsözü olur. Şehitlerimizin kanıyla sulanmış toprak, dünyanın en güçlü donanmalarına kök söktüren Çanakkale geçilmez diyen boğazdan getirilen deniz suyu, şehitlerimizin kanının timsali olan Türk bayrağımızı sayın Cumhurbaşkanımıza ulaştırmak için sayın Valimizin atletlere tevdi ettiği kutsal emanetleri biz de Gönen Kaymakamımıza tevdi edeceğiz. Atletlerimiz inşallah kazasız belasız bu programı tamamlar. Bize bu toprakları yurt kılan tüm kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum, yaşayan gazilerimize uzun ömürler diliyorum” dedi.

Gönen Kaymakamı Arslan Yurt ise yaptığı konuşmada, “Bundan 100 yıl önce çok acılar yaşadık. Türk milletini tarih sahnesinden silmenin son oyunu oynandı. Çanakkale savaşlarıyla dünyanın yenilmez denilen orduları yenildi. Çok sayıda şehit ve gazi verdik ama Çanakkale’yi geçirmedik. Bir karış toprak vermeyeceğimizi gösterdik. Şehitlerimize ve gazilerimize çok şey borçluyuz. Bu günleri onlara vefa borcu olarak görüyoruz. Gençlerimizin Çanakkale’den getirdikleri kutsal emanetleri sayın Kaymakamımızın eliyle emanet edecekler. Biz de en güzel şekilde Bursa vilayetine teslim edeceğiz. Programda emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Buraya kadar kimi zaman koşarak kimi zaman yürüyerek gelen genç kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Emanetleri Gönen gençlerimize vereceğiz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı.

Şiirlerin okunması sonrası Biga Kaymakamı Mustafa Can, Çanakkaleli atletlerce Gelibolu yarımadasından getirilen Türk bayrağı, kutsal toprak ve deniz suyundan oluşan kutsal emanetleri öperek Gönen Kaymakamı Arslan Yurt’a teslim etti. Kaymakam Yurt, aynı şekilde öperek aldığı kutsal emanetleri Gönenli atlet öğrencilere verdi.

 

 

X