Şehit Kaymakam Hamdi Bey Vefatının 101. Yılında Anıldı

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Özet
:
Kurtuluş Savaşı yıllarında vatanı ve milleti için mücadele eden Köprülülü Kaymakam Hamdi Bey, şehit edilişinin 101. Yılında Biga Şehitliği ile Hamdi Bey Meydanı’nda düzenlenen törenlerle anıldı.

Çeşitli ilçelerde görev yaptığı kaymakamlık yıllarıyla birlikte Biga’nın huzuru için çalışan ve Kuvayi Milliye'nin önemli isimlerinden Köprülülü Kaymakam Hamdi Bey 17 Şubat 1920’de şehit edildi. Her yıl minnetle anılan Hamdi Bey, şehit edilişinin 101. yılında ilk olarak Biga Şehitliği’nde düzenlenen törenle anıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından Dr. Tevfik Başarı Camii İmam Hatibi Davut Yasan Kur’an-ı Kerim okudu. Biga Müftüsü Ramazan Orhanlı’nın Köprülülü Hamdi Bey’in kabri başında dua yaptırmasının ardından, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Şehitlik Defteri’ni imzaladı. Katılımcılar Hamdi Bey, Kani Bey ve Yüzbaşı İsmail Hakkı Bey’in kabirleri başta olmak üzere şehitlikteki asker mezarlarına karanfil bıraktı.

Akabinde Hamdi Bey Meydanı’nda düzenlenen anma töreninde ise ilk olarak Kaymakamlık ve Belediye çelenkleri sunuldu. Törene Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, İlçe Jandarma Komutanı Ufuk Erikli, İlçe Emniyet Müdürü Şafak Özkan, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından Biga Kaymakamı Mustafa Can, bir konuşma gerçekleştirdi. 

Şehit Kaymakam Hamdibey adına liseler arası düzenlenen kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilerek tören son buldu.

X