Biga Belediye Meclis Toplantısı Nilüfer Gölü’nde Yapıldı

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Özet
:
Biga Belediyesi Meclisi, Ağustos ayı olağan meclisindeki gündem maddelerini görüşmek ve Kalafat Köyü’ndeki şehrin doğal güzelliğine dikkat çekmek için Nilüfer Gölü’nde toplandı. 

Biga Belediye Meclisi Ağustos 2022 ayı Olağan Meclis Toplantısı Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan başkanlığında 2 Ağustos 2022 Salı saat 16.00’da Kalafat Köyü’ndeki Nilüfer Gölü yanına kurulan platformda yapıldı. Ağustos ayı Meclis Toplantısında 2 gündem maddesi görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. 

Biga’nın tarihi ve doğal güzelliklerine dikkat çeken çalışmalar yapan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Temmuz ayı meclis toplantısında gelecek ayki toplantının Nilüfer Gölü’nde yapılmasını teklif etmişti. Bölgenin turizmine büyük katkı sağlayacak ilgili öneri oy çokluğuyla kabul görürken, Biga Belediyesi tarihinde bir ilk olan toplantıda dolu kadro değişikliği talebi ve Zabıta ile İtfaiye personeline ödenecek aylık maktu fazla mesai ücretleri oy birliğiyle kabul edildi. 

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından geçtiğimiz hafta düzenlenen Bosna Hersek programına yönelik açıklamada bulunan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Geçtiğimiz Meclis toplantımızda Nilüfer Gölü'nde yapmakla ilgili teklifimizi meclisimizde oy çokluğuyla kabul edildi ve bugünde burada Ağustos ayı meclis toplantımızı hep birlikte gerçekleştirdik. Tabi pandeminin getirdiği doğaya, temiz havaya ve bu tür yeşil alanlara özlemimizin ne kadar arttığını hepimiz gördük. Biga’mız deniziyle, doğasıyla birçok zenginliği ile çok aktif ve donanımlı bir ilçe. Burada Nilüfer Gölü’nün bu haline gelmesinde emeği geçen herkese ben şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyorum. Ayrıca bugün burada bize ikramları hazırlayan Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneğine de buradaki müstecirimize de teşekkür ediyorum. Bildiğiniz gibi geçen hafta bir Bosna gezimiz oldu. Bosna'da Buzim şehri ile kardeş şehir protokolü imzaladık. Meclis kararımızı hep birlikte almıştık ancak pandemiden dolayı gidememiştik. Buzim ile alakalı, gezdiğimiz, gördüğümüz ve hissettiklerimizden kısaca sizlere de ben bahsetmek istiyorum. Bölgeden göç eden Boşnak kardeşlerimiz ağırlık olarak Buzim ve Sazin ilçelerinden ağırlıklı olarak şehrimize geldi. Yani Biga'da yaşayan Boşnak kardeşlerimizin geldiği yerleşim yerleri bu iki şehir” diye konuştu.

Seneye hep birlikte Bosna gezisi yapılmasını istediğini söyleyen Başkan Erdoğan, “Osmanlı zamanında yine Biga nasıl Osmanlı sancağı görevini yaptıysa Buzim şehri de Osmanlı'nın orada olduğu dönemlerde o bölgenin sancaklığını yapmış. Tabi Bosna'da bütün ilçelerde hem Hırvat hem Sırp hem de Boşnak kardeşlerimiz aynı şehirde yaşıyorlar. Buzim’in bir özelliği de tamamen yüzde yüz Boşnaklar'ın yaşadığı bir şehir. Tabi biz gittiğimiz zaman Avrupa'nın ortasında ezan seslerinden çok etkilendik, insanların dinini, İslamiyet’i ne şekilde yaşadığını gördük çok duygulandık. Türk olduğumuz ile alakalı da ayrı bir gurur yaşadık. Gezdiğimiz bütün ilçelerde Osmanlı'dan kalan camilerin, köprülerin, kalelerin halen orada ayakta durduğunu görünce ayrı bir gurur yaşadık. Ben isterim ki tüm Meclisimizin katılımıyla bu tür kültür gezilerini hep birlikte yapalım. İnşallah meclisimizin de talebi ve takdiri olursa önümüzdeki sene tüm meclis üyelerimiz, derneğimiz, gelmek isteyen mahalle muhtarlarımızdan oluşan toplu bir ekiple oraları birlikte gezmeyi ben açıkçası isterim. Oradaki belediye başkanımızın ve meclis üyesi arkadaşlarım hepinize selamlarını getirdik. Tabii orada bir diğer yaşadığımız duygusal konu şuydu. Bize orada ev sahipliği yapan belediye başkanları, meclis üyeleri ve çalışma arkadaşları, savaşı bizzat yaşayan ve bir çoğu gazilik unvanına erişmiş kişilerdi. Bizzat o savaşı yaşayan kişilerden oradaki anılarını dinlemek, o da ayrı bir bize farklı bir maneviyat kattı. Ben oradaki Bosnalı kardeşlerimizin sizlere ve tüm Bigalı hemşehrilerimize selamını iletiyorum” dedi. 

Meclis toplantısının ardından tüm katılımcılar ahşap yürüyüş yolunda yürüyerek göl hakkında bilgi aldı. Boşnak böreği ikramı ve anı fotoğrafıyla program sona erdi.

X