Biga’da 32. Ahilik Haftası Kutlandı

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
alt
alt
alt
alt
alt

Biga’da 32. Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Törende konuşan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, özellikle çocuklarımıza, genç neslimize ahiliği, esnaflığın önem ve değerinin çeşitli etkinliklerle anlatılması gerektiğini vurguladı.

Biga Kaymakamlığı ev sahipliğinde düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası Kutlama programında hitap eden Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “32. Ahilik Haftası kutlamaları programında bir araya geldiğimiz bugün güler yüzüyle, çalışkanlığıyla şehrimizin bereketi olan esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik Haftasını kutluyoruz. Ahilik Haftası kutlamalarının ülkemiz, milletimiz, ilçemiz, esnafımız için hayırlara vesile olmasını Allah’tan temenni ediyorum” diye konuştu.

Başkan Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Anadolu’da birliğin, beraberliğin, kardeşliğin mayasını oluşturan Ahiler, günümüz esnaf kültürünün sağlam temellerini atmışlardır. Bizler de bu temeller üzerine inşa ettiğimiz ve edeceğimiz nesillerle ülkemizi geleceğe hazırlamaya devam ediyoruz. Bu kapsamda çocuklarımıza, genç neslimize ahiliği, esnaf önemini ve değerini anlatmalıyız.

Selçuklu ve Osmanlı’da olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti’nde de esnaf ve sanatkarlarımız toplumun ana omurgasını oluşturuyor. Bizler de birlik ve beraberlik içinde, esnafımızı işin içine katarak, onların da görüş ve düşüncelerini alarak Alışveriş ve Kültür Festivali’ni düzenledik. Çünkü her platformda ifade ettiğimiz gibi Biga esnafı candır ve biz esnafımızın her zaman yanında oluyoruz, olmaya da devam edeceğiz. Hep birlikte Biga esnafımızla hareket edeceğiz.

Ben bu duygu ve düşüncelerle ilçe ve ülke ekonomimizin bel kemiği olan esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik Haftasını kutluyor, yılın ahilerini tebrik ediyor, birlik ve dayanışmanın sembolü olan Ahilik kültürünün ilelebet yaşaması temennisiyle hayırlı ve bol kazançlar diliyorum. Yüzyıllar önce Ahilik ekolünü oluşturan Ahi Evran’ı ve yüzyıllarca yıldır ülkemizde ve şehrimizde Ahilik geleneğini yaşatan tüm esnaf ve sanatkarlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum.”

Başkan Erdoğan, konuşmasının sonunda ise darbeciler tarafından idam edilen Merhum Başbakan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı şehit edilişlerinin 58.yıldönümünde dua ve rahmetle andı.

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, konuşmaların ardından 2018-2019 eğitim öğretim yılında Safiye Hüseyin Elbi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Sağlık Hizmetleri alanı okul birincisi Naciye Nur Kurak ile 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ayşe Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi alanında okul birincisi olan Ebru Bulut’a plaket takdiminde bulunarak tebrik etti.

Program, şiir okunması ve Kafkas ekibinin gösterileriyle sona erdi.

 

X