E-İMAR İLE KENT REHBERİ PROJESİ

Resim

Biga Belediyesi’nde E-İmar ve Kent Rehberi Dönemi

Biga Belediyesi tarafından hayata geçirilen E-İmar ile Kent Rehberi projesi Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve firma yetkilileri tarafından tanıtıldı. 

Biga Belediyesi’nde resmen kullanıma sunulan E-imar ile Kent Rehberi uygulamalarıyla oluşturulan Akıllı Kent Otomasyon Sistemi vatandaşa hizmet vermeye başladı. Projenin tanıtım toplantısı Biga Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantıya Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Başkan Yardımcıları Nazım Hikmet Keskiner ve Sıtkı Keçeci, İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Şirin Turan, Netcad firma yetkilileri ile basın mensupları katıldı. 

“VATANDAŞLARIMIZ TEK TIK İLE İMAR DURUMUNU SORGULAYACAK”

Bir seçim vaadini daha yerine getirerek toplantının açılış konuşmasını yapan ve proje hakkında genel bir bilgi veren Başkan Erdoğan, “E-İmar ve Kent Rehberi uygulamamızın tanıtım toplantısına hoşgeldiniz. Bildiğiniz gibi seçimlerden önce bizim vaatlerimiz arasında bulunan bir uygulamaydı. Gelişen ve büyüyen Biga ilgili teknolojik anlamda da dönüşümü devam ettirmeye gayret ediyoruz. Biga Belediyesi olarak vatandaşların imarla olan işlemlerini kolaylaştıracak olan E-İmar uygulamasını dün itibariyle hayata geçirmiş oluyoruz. Teknoloji dostu belediyecilik anlayışıyla sürdürülebilir gelişimi esas alarak ilçemizde yaşayan vatandaşların pandemi dönemi ve sonrası için kolaylık sağlamak amacıyla imarla olan işlemlerin internet üzerinden yapılabilmesi için E-İmar uygulamasını başlattık. Bu uygulamanın çevre ilçelerdeki belediyelerimize örnek bir çalışma olmasını temenni ediyoruz. Buradaki temel amacımız özellikle pandemi döneminde vatandaşların belediyeye gelmeden hizmete ulaşmasını sağlamaktır. Bu sistemle Türkiye’nin neresinde olursa olsun insanlar bilgisayarları, tabletleri, telefonları üzerinden online bir şekilde arsalarının, taşınmazlarının imar durumunu sorgulayabilecekler. Vatandaşlarımız tek tık ile erişim sağlayabilecekleri E-İmar uygulamasına Belediyemiz internet sitesi üzerinden ulaşabilecekler” dedi. 

“E-İMAR VE KENT REHBERİ İLÇEMİZE HAYIRLI OLSUN”

Belediyeye gelinerek veya telefonla yıllık en az 3 bin sorgulama yapıldığını söyleyen ancak uygulamayla birlikte büyük bir kolaylık sağlanacağının altını çizen Başkan Erdoğan, “Hayata geçirilen E-İmar uygulaması ile imar planları kesintisiz ve anlık olarak görüntülenebilecek. Teknolojinin gelişmesiyle beraber hizmet kavramı da inşallah Biga Belediyesi’nde değişiyor. Verilere hızlı ve şeffaf bir şekilde ulaşmak artık çok önemli. Belediyemizce yıllık ortalama 295 adet imar durumu belgesi üretilmiş olup, telefonla veya bilgi amaçlı Belediyemize gelen vatandaşlara  şifahi olarak verdiğimiz imar durum bilgilerini de dahil edersek bu rakam yıllık en az 3 bin sayısına ulaşıyor. Bu durum vatandaşlarımız ve Belediyemiz için büyük bir iş yükü demektir. Vatandaşlarımız ruhsat alacağı zaman bilgi amaçlı imar durumu almasına gerek kalmayacak. Ayrıca ifraz, tevhid, yola terk işlemleri yapılması gereken parseller için Harita Mühendislerince talep edilmesi halinde Belediyemize gelmelerine gerek kalmadan sayısal veri mail olarak paylaşılabilecektir. Vatandaşların imar durumunu sorgulamak istedikleri yerler için ada, parsel bilgilerini girmeleri yeterli olacaktır. Bu sorgulamada parsellerin plan fonksiyonu, kat adeti ve çekme mesafesi değerleri ve parsellerin diğer özel koşullarına ulaşım sağlanabilecektir. E-İmar uygulamasının ilçemize ve tüm hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen imar müdürümüze, başkan yardımcımıza ve Netcad firmasında projemiz için çalışan tüm arkadaşlara şahsım ve tüm Bigalılar adına teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

 

E-İMAR İÇİN TIKLAYIN

KENT REHBERİ İÇİN TIKLAYIN

X