Ekonomik Hayat

Resim

Biga ilçesi jeopolitik öneminin yanında ekonomik açıdan da Çanakkale ekonomisinin lokomotifi konumundadır. İlçe ekonomisinin ana belirleyici unsuru tarım ve hayvancılıktır. Tarım ürünleri ve hayvansal ürünlerin Çanakkale genelinde üretilen toplam miktarın % 50 kadarı Biga’da üretilir. Tarım genellikle makine ile yapılmakta olup, üst düzeyde teknolojiden yararlanılmaktadır.

Yörenin verimli topraklarında buğday, pirinç, günebakan, baklagiller ve her türlü sebze meyve yetiştirilir. Cevizli lokumu, peynir helvası ve köftesi meşhur olan Biga’mızda üretilen “peynir tatlısı” ülkemizin dört bir yanında talep gören bir gıda mamulü haline gelmiştir.

İlçemizin ana gelir kaynağı “tarım ve hayvancılık” olmakla birlikte son yıllarda sanayi sektöründe de önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Bazı sanayi kuruluşları Biga’dan dünyanın bir çok ülkesine üretmiş oldukları mamulleri ihraç etmektedirler.

Ticari hayat Biga’da çok canlıdır. İlçe merkezinde yaklaşık 4000 adet irili ufaklı işyeri mevcut olup ülke genelinde üretilen yada ithal edilen tüm mal ve hizmetleri Biga’da bulmak mümkündür. İnsanı çalışkan ve girişimci bir ruha sahiptir.

İlçede tarıma dayalı sanayi gelişme göstermekle birlikte, sanayi kuruluşları İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş., DOĞTAŞ Mobilya Fabrikaları, CENAL Elektrik Üretim A.Ş., DEMKO Salça Fabrikası, Yalçın Tesisat Plastik Malzemeleri A.Ş., Güneş Gıda Sebze Kurutma Fabrikası, Biga Kalsit Sanayi, Bulteks Tekstil Ltd. Şti., Omya Madencilik A.Ş., Yem Fabrikaları, Un Fabrikaları , Süt İşleme Tesisleri, Deri İşleme Tesisleri olarak dağılım göstermiştir.

Tarım ve hayvancılıktaki modernizasyon ve buna bağlı olarak üretim potansiyelinin yükselişi, Bakacak ve Taşoluk Barajlarının devreye girmesi ile binlerce dönümlük yeni arazilerin sulanabilir olmasıyla ilçemiz adeta bir gıda cenneti olmaya adaydır.

Organize sanayi bölgesindeki fabrika bacalarının bir bir yükselişi İÇDAŞ ve DOĞTAŞ gibi büyük sanayi kuruluşlarının yatırımlarını arttırarak devam etmeleri giderek şehrimizin bir sanayi merkezi,

Ayrıca yaklaşık 4000 öğrencinin eğitim gördüğü Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi ve Biga Meslek Yüksek Okulu ile, ilçemiz ülkemizin önemli kültür merkezlerinden biri olmaya namzettir.

Biga ilçe merkezi modern şehir yaşamına dair bir çok sorununu aşmış, bazı şehir donatıları açısından ilkleri gerçekleştirmeyi başarmıştır.

X