Mehmet Çavuş

Resim

Seddülbahir Kahramanı ve Mehmetçiğin İsim Babası Bigalı Mehmet Çavuş

Rumi 1297, Miladi 1881 yılında Bulgaristan'ın Filibe Kasabası Ayran Köyü'nde dünyaya gelir. 1877 - 1878 Osmanlı Rus Savaşı sonrası artan baskı ve zulümden sonra ailesi Anadolu'ya göç ederek Bahçeli Köyüne yerleşir. 1912 Balkan Savaşları'nda ve ve 1914 Birinci Dünya Savaşı'nda 16 yıl askerlik yapar. 

4 Mart 1915 günü Seddülbahir çıkarması sırasında bir yandan gemilerin bombardıman ateşi diğer yandan makinalı tüfek ve İngiliz askerlerinin saldırısına 15 - 20 kişilik askerleriyle Mehmet Çavuş karşı koyar. Karşısındaki düşmanın sayıca çokluğunu ve silah olarak üstünlüğünü önemsemeden askerleriyle birlikte yere yatarak düşamana ateş açar. Üç saat süren dişe diş, kana kan bir mücadele esnasında Mehmet Çavuş'un tüfeğinin mekanizması işlemez olur. Tüfeğini yere atarak istihkam küreğini eline alır. Yanındaki askerleride süngü hücumuna kaldırır. Sonuçta İngilizler 23 Ölü, 25 yaralı ve 4 kayıpla gemilerine geri dönerler. Bu çarpışmada Türk askerlerinden 6 şehit, 13 yaralı vardır. Mehmet Çavuş da başından ve göğsünden yaralanır. Avuçlarının içi de paramparçadır. Hastanede tedavi olur, hava değişimi için izin verilerek köyüne gönderilir. Fakat izin süresini tamamlamadan tekrar cepheye döner ve çarpışmaya devam eder. Çanakkale Fedakarı Mehmet Çavuş, Çanakkale Savaşı bitince köyüne döner ve mütevazi bir hayat yaşar. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gümüş saat ve tabaka ile ödüllendirdiği, Enver Paşa'nın imtiyaz madalyası taktığı kahramanımız, kıymetlimiz “Bir yürek bir de kürek yeter’ diyerek istihkam küreği ve taşla düşmanı püskürtecek kadar cesur; çarpışmada yaralanıp tedavisinin ardından hava değişimi için gittiği köyünde “Arkadaşlarım cephede savaşırken ben burada yatamam” diyecek kadar fedakar; savaştan sonra kendisine teklif edilen maddi yardımlara “Ben vatanım için savaştım, para için savaşmadım” diyecek kadar da vatansever ve adanmış bir ruhtur.

3 Şubat 1964 tarihinde 83 yaşında vefat eder. Köyünün mezarlığına, eşi Fatma Tabakoğlu'nun yanına defnedilir.

Mehmet Çavuş ve arkadaşları başta olmak üzere vatanı, milleti, bayrağı ve mukaddesatı uğruna canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, uğruna canlarını verdikleri tüm değerleri sonuna kadar korumayı vazife biliyoruz. 

X